‘Bir mezar taşımız bile yok’

Çiğdem Yılmaz – İklim değişikliğiyle birlikte sıklığı her geçen yıl artan sel felaketi, birçok aileyi parçaladı. Kimi kızını kaybetti sel sularında kimi babasını. Bu bayramı da sevdiklerinin hasretiyle geçiren ailelerin evlerinde artık her bayram buruk geçiyor. ‘Bari mezarları olsun’ diye kaybettikleri yakınlarından haber bekleyen aileler, yıllardır cenazelerini arıyor. Onlardan biri de de Kastamonu’daki selde kızını kayeden Mustafa Avcı.

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde geçen yıl yaşanan sel felaketi nedeniyle çöken Ölçer Apartmanı’nda, binada 3 kızı ve eşi bulunan Mustafa Avcı’nın iki kızının ve eşinin cansız bedeni ulaşılmıştı. Ancak yapılan arama çalışmalarına rağmen 3 yaşındaki kızı Şeyma bulunamadı. Yaklaşık 1 yıldır kayıp olan küçük kızın babası Mustafa Avcı şunları söyledi: “Gözümden sakındığım üç evladımı ve eşimi kaybettim. Onları kaybettikten sonra yaşamıyorum sadece nefes alıyorum. Çok büyük bir acı. 3 yaşındaki kızım hala kayıp, temsili bir mezar yaptık ama biliyorum ki o orada yok. Ezine Çayı’nın etrafı duvarlarla çevrildi. Hafriyat çalışması yapılıyor, umudum o çalışmalarda kemiklerinin çıkması. Bugün olmazsa bile bir gün kemiklerinin bulunacağını umuyorum ve bu umudumu da hiç kaybetmedim.”

Gerçek mezar isteği

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde geçen yıl yaşanan sel felaketinde kaybolan isimlerden biri de 82 yaşındaki Aygün Akman’dı. Akman sel sularına Kadınlar Pazarı denilen yerde sebze meyve satarken yakalanmıştı. 1 yıldır Akman’dan da haber yok. 55 yaşındaki oğlu Mustafa Akman kayıp babasıyla ilgili şunları söyledi: “Sel suları babamı denize sürükleseydi, şimdiye kadar denizden çoktan çıkmıştı. Biz hafriyatların altında kaldığını ya da yapılan hafriyat temizliğinden fark edilmeden götürüldüğünü düşünüyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kayıplar için temsili bir mezar yapılacağını söyledi. Ama biz babamın bulunmasını ve gerçek bir mezarının olmasını isterdik. Bayramda ziyaret edeceğimiz bir mezar taşı bile yok.”

‘Dedektör kiraladım’

Antalya’da 24 Ocak 2019 tarihinde Kemer ilçesinde yaşanan şiddetli yağmur ve çıkan hortum sonrasında sel sularına kapılan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Kader Buse Acar’ın kayboluşunun üzerinden 3 yıldan fazla zaman geçti. Babası Ahmet Acar, “4’üncü yıl olacak hala bir gelişme yok. Çaresizce yıllardır bekliyoruz. Bekleyişimiz de devam ediyor. Tüm aile perişan haldeyiz. Bizim için artık bayram denilen bir şey yok. Bir de kızım kaybolduktan hemen sonra daha detaylı bir arama yapılabilirdi. Dedektörle aranmasını istedik aramadılar, bunun üzerine ben dedektör kiraladım aradık. Allah’ım kimseye bu acıyı vermesin. Evlat acısı zaten çok zor, bir de bir mezarın olmaması her şeyi daha da zorlaştırıyor. Bir mucize olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

‘3 yıldır yok, üzgünüz’

Trabzon’da 18 Haziran 2019’da etkili olan sağanak, Araklı ilçesinde sel ve heyelanlara neden olmuştu. İlçenin Çamlıktepe ve Yeşilyurt mahallelerinde heyelan sonucu önüne set çekilen Karadere, biriken toprak ve balçığı sürükleyerek aniden taşmıştı. Yaşanan selde 16 yaşındaki Cengiz Cevahir de kaybolmuştu. Aradan geçen 3 yıla rağmen Cevahir’e ait hiç bir ize rastlanmadı. Üzgün olduklarını belirten aile üyeleri, “15 yaşında bir çocuktu, 3 yıldır yok. Ne diyebiliriz, üzgünüz…” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir