Avcı camgözü balıkçılar gördü

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul – Orkinos balıklarını çeken Kerim Reis 1 teknesinin peşine takılan 2 metre boyundaki sivriburun camgöz diğer adıyla mako cinsi köpekbalığı ilginç görüntüler oluşturdu. Teknenin peşinde bir süre ilerledikten sonra gözden kaybolan mako köpekbalığının saatte 75 km hızla yüzebilen en hızlı deniz canlılarından biri olduğu öğrenildi. Sürtünmeyi en aza indiren vücut yapıları kadar keskin dişleriyle besin zincirinin en üstünde yer alan mako köpekbalıklarının kıyılarımızda varlığını sürdürmesinin ekosistem için çok önemli olduğunu vurgulayan köpek balığı araştırmacısı Hakan Kabasakal, kıyılarımızda görülen 38 tür köpekbalığından biri olan sivriburun camgözün Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tehlike altında türler arasına alındığını belirtti.

Kabasakal, “Avcılık yetenekleri çok gelişmiş olan bu canlıları varlığı doğanın dengesi için çok önemli. Sularımızın halen temiz ve zengin olduğunu gösterirken, balık kafeslerinin arkasından gelmeleri de şaşırtmamalı. Deniz ekosisteminin devamı için korunması gerekiyor” dedi.

Köpek balığını tespit eden balıkçı Mehmet Yalçın, “Teknemizin arkasından bir süre bizi takip etti. Çok güzel görünüşüyle salınırken seyrettik onu. Sonra derinlere daldı ve kayboldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir