Siirt’te ‘Aşı kısırlık yapıyor’ iddiasına karşı ikna timleri devrede!

TÜRKİYE’de aşılamanın en düşük olduğu ile olan Siirt’te, sağlık çalışanları ‘Aşı kısırlık yapıyor’ algısını değiştirmek için sahaya indi. İl Sağlık Müdürü Dr. Emre Erol Ömür, “Vatandaşlarımızın aşının kısırlık yaptığı, gebelerde düşük olduğu gibi inanışları var. Bunlar kesinlikle safsata. İkna timleri kurduk, doktor ve sağlık çalışanlarımız kurduğumuz stant yerlerinde vatandaşlarımızı ikna ediyorlar” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de koronavirüs aşı programının en düşük olduğu il Siirt.

Ülke genelinde 56 milyon doz üzerinde aşı uygulanırken, Siirt’te ise 81 bin 500 dolayında.

Kısırlık yapıyor algısı
İl Sağlık Müdürü Dr. Emre Erol Ömür, bölgede ‘Aşı kısırlık yapıyor’ algısının olduğunu söyledi.

Bilgilendirme çalışmaları başladı
Bu algıyı değiştirmek için sahaya indiklerini aktaran Dr. Ömür, koronavirüsle mücadelede aşının önemine değinerek, “1,5 yıldır pandemiyle mücadelemiz devam ediyor. Elimizdeki en iyi silah aşıdır. Ülkemizde aşılama oranına baktığımızda en yüksek 10 ilin batı illeri olduğunu, en düşük 10 ilin ise Güneydoğu illerinin olduğunu görmekteyiz. Bu biraz eğitim ve kültürel sosyal yapı ile ilgili bir şeydir. Bizler de sahaya inip vatandaşımızı bilgilendirmek için çalışma başlattık.

“Kısırlık yaptığı, gebelerde düşük yaptığı gibi ilkel inanışlar var” 
Vatandaşlarımızın hastanelere gelme oranının az olduğunu görünce şehir merkezinde çeşitli bölgelerinde aşı stantları kurduk. Burada vatandaşlarımızı aşılamaya başladık. Ayrıca mobil ekiplerimizde köylere, evlere, iş yerlerine gitmeye başladı. Vatandaşlarımız özellikle ilkel inanışlara inanmaktadır. Kısırlık yaptığı, gebelerde düşük olduğu gibi ilkel inanışlar var.

Aşı ikna timleri kuruldu 
Bunlar kesinlikle safsata. Vatandaşlarımız bunlara kesinlikle inanmamaları gerekiyor. Bizler ikna timleri kurduk, doktor ve sağlık çalışanlarımız sağ olsun kurduğumuz stant yerlerinde vatandaşlarımızı ikna ediyorlar. Vatandaşlarımıza anlatıldığı takdirde ikna olarak aşı oluyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir