Sabitkoinlerle ilgili acil önlem çağrısı

Avrupa Merkez Bankası aylık makro ihtiyati gelişmelere yer verdiği bülteninde sabitkoinlerin Euro Bölgesi için henüz sınırlı bir risk oluşturduğunu fakat bu varlıkların ciddi bir şekilde artırılmış bir regülasyon çerçevesine alınması gerektiğini ifade etti.

Sabitkoinlerin kripto varlık piyasasında yarattığı sarsıntının izleri tazeliğini korurken, Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) acil önlem çağrısı geldi.

AMB, aylık makro ihtiyati bülteninde sabitkoinlerin finansal istikrar için risk oluşturmadan önce artırılmış bir regülasyon çerçevesine dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Bültende, Euro Bölgesi’nde sabitkoinler kaynaklı finansal istikrara yönelik risklerin sınırlı olduğu vurgulanırken, bu varlıkların mevcut büyüme hızı dikkate alındığında bu durumun değişebileceği belirtildi.

Mayıs ayının ortasında, kripto para birimi TerraUSD’nin değer olarak “çökerek” kripto piyasasını sarsmasının ardından, 13 Haziran’da en büyük kripto para borç verenlerinden biri olan Celsius Network “sıra dışı pazar koşulları” nedeniyle tüm işlemlerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu da piyasada belirsizliğin artmasına neden olmuştu.

KRİPTO PARA PİYASASINI BASKI ALTINDA TUTMAYA DEVAM EDİYOR

Celsius Network’ü çevreleyen türbülans ve başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma sürecini daha agresif yürüteceğine dair görüşlerinin Fed’in geçen hafta 75 baz puan artırmasının ardından kuvvetlenmesi ve yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasını beraberinde getirirken, buna paralel kripto sektörde artan belirsizlikler kripto para piyasasını baskı altında tutmaya devam ediyor.

Kripto para Borsası Coinbase, 14 Haziran’da çalışan sayısını yüzde 18 azaltacağını duyurdu.

İşten çıkarmalar şirketlerin kripto piyasasında hızlı bir toparlanma beklemediğinin bir işareti olarak görüldüğü için piyasadaki belirsizliği artırıyor. Öte yandan, bazı kripto madencilerinin varlıklarını satması dikkati çekiyor. Madenciler düşen Bitcoin fiyatı nedeniyle ortalama gelirlerinin sadece yüzde 39’unu kazandıklarından, özellikle daha küçük şirketler finansal zorluklar yaşıyor ve Bitcoin varlıklarını tasfiye ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir