ÖZEL | Cüneyt Çakır gerçeği! Kamptan ayrıldı, yol haritası belli oldu

Bolu’da devam eden hakem seminerinde FIFA kokartlı hakemlerden Cüneyt Çakır sağlık sorunlarını gerekçe göstererek kamptan ayrıldı.
Çakır’ın, ensesinde bulunan bir bezeyi aldırmak için operasyon geçireceği öğrenildi. Pazar günü seminere gelen ve ertesi gün yıllarca birlikte görev yaptığı yardımcı hakemler Tarık Ongun ile Bahattin Duran’ın veda törenine katılan deneyimli hakemin, 8 mart “hakem operasyonundan” sonra yeterli desteği alamadığı için camiaya kırgın olduğu ileri sürüldü.

Seminerde dün yapılan FIFA atletik testine de katılmayan Çakır’ın Almanya dönüşü Meler ve Palabıyık ile birlikte mazeret sınavına gireceği öğrenildi. Adı geçen hakemler testte başarılı olmaları durumunda Süper Lig’in ilk haftasından itibaren görev alabilecek.
Bu gelişmenin ardından ülkemizi uluslararası platformda çok önemli organizasyonlarda temsil eden Çakır’ın, Türkiye’deki kariyerini sonlandırıp sonlandırmayacağı tartışılmaya başlandı. Daha önce de yurt dışından teklifler aldığı bilinen Cüneyt Çakır’ın, eski ekibinde yer alan Tarık Ongun ve Bahattin Duran ile birlikte bir yol haritası çizeceği bildirildi.

Kırgın mı?
Bilindiği gibi Ongun ve Duran yaptıkları açıklamada “Türkiye’deki kariyerlerini noktaladıklarını” ifade etmişlerdi. Belçika, İsviçre, Katar, Suudi Arabistan ve Çin gibi ülkelerle adı anılan deneyimli hakemin, net kararını kısa bir süre sonra vereceği vurgulandı. 

Çakır’ın TFF ile bir yıllık profesyonel sözleşmesi bulunuyor. Yaz seminerinin dünkü bölümünde fiziksel ölçüm ve beden yapısı testi, oyun kurallarındaki değişiklikler ve MHK üyeleri ile hakemler arasında bire bir görüşmeler gerçekleştirildi.

 

DEVLER LİGİ FİNALİ YÖNETEN İLK TÜRK
Türk hakemleri arasında en önemli kariyere sahip bulunan Cüneyt Çakır, 2012, 2016 ve 2020 Avrupa Şampiyonalarında üçer maç yönetti. 2014 ve 2018 Dünya Kupası’nda da üçer maçta düdük çalan Çakır, 6 Haziran 2015’te Şampiyonlar Ligi Finalinde Barcelona-Juventus maçını yöneterek Devler Ligi’nde final yöneten ilk Türk hakem oldu.

Cüneyt Çakır, 16 Aralık 2012 tarihinde Brezilya’nın Corinthians ile İngiltere’nin Chelsea takımları arasında oynanan FIFA Kulüpler Dünya Kupası finalini de yönetmişti. Süper Lig’de 382 karşılaşmaya çıkan FIFA kokartlı hakem, 3 kez TFF Süper Kupa finalini de yönetti.

MHK LİSTE DIŞI BIRAKMIŞTI
Merkez Hakem Kurulu , Süper Lig kadrosunda yer alan 11, A klasmanında yer alan 5, VAR’dan 1 hakem ile yollarını ayırdığını açıklamıştı. Hakem Cüneyt Çakır’ın da bulunduğu ihraç listesinde, yine FIFA kokartlı hakemlerden Ali Palabıyık, Abdülkadir Bitigen ile birlikte, deneyimli Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Alper Ulusoy’un yanı sıra Bahattin Şimşek, Tugay Kaan Numanoğlu, Suat Arslanboğa, Mert Güzenge, Burak Şeker de yer almıştı. Sezon bitmeden radikal değişime giden MHK’nin bu hamlesi tartışma yaratmıştı. Türk futbol tarihine 8 Mart kararları olarak geçen süreçte liste dışı bırakılan hakemler sezon bitmeden tekrar görev almaya başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir