Ormandan mangala meşakkatli yolculuk

OZAN GÜZELCE İstanbul – İstanbul’a 40 kilometre uzaklıktaki Şile ile Ağva arasındaki Osmanköy mahallesi sakinleri, odun kömürü sayesinde geçimlerini sağlıyor.

Köylüler, devletin izin verdiği alanlardan kestikleri odunları ocak kuracakları yere taşıyor. 2-3 günlük uğraş ile odunları bir kubbe şeklinde diziyorlar.

Üzerini kum saman ve toprakla örterek adeta bir kömür madeni oluşturuyorlar. 5 gün süren bu işlemden sonra kuyudaki odunlar özel bir yöntemle tutuşturularak yanma işlemi başlatılıyor.

Kuyunun içindeki ortalama beş ton odunun yanma işlemi de bir o kadar dikkat istiyor. Odunların yavaş yavaş ve alev almadan yanması gerekiyor.

Odunların mangal kömürü haline gelmesi de en az bir haftalık bir süreç alıyor. Daha sonra kuyuların içindeki mangal kömürlerini kuyudan çıkarma işlemi başlıyor. 5 ton odun, ancak 1 ton mangal kömürüne dönüşüyor.

Cemal Taşdelen (74) komşusu ile birlikte yıllardır baba mesleği olan mangal kömürü üreticiliği (torlukçuluk) yapıyor. Taşdelen, bu kömürlerin yapımında daha çok meşe ağacı kullandıklarını belirtti.

Tüm zorluklarına rağmen mesleğini çok sevdiğini söyleyen Cemal Taşdelen “Gücüm yettiğince torlukçuluk yapmaya devam edeceğim” dedi.

Baki Güler ile oğlu Aydın Güler Osmanköy’de torlukçuluk yapan diğer bir aile. 25 yıldır torlukçuluk yapan Baki Güler emekli olduğunu ve ailesini geçindirmek için torlukçuluk yaptığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir