Orman yangınlarında son durum! Yanan yerler yeniden ağaçlandırılacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, orman yangınlarına ilişkin, “89 hava aracının günlük koordinasyonunu yapmak durumunda kalıyoruz. Zor bir operasyon” dedi.

Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Genel itibarıyla Muğla’daki tüm yangınlarla ilgili durum iyiye doğru gidiyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangımız yok”

Yunanistan’ın uçak talebi

Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Yunanistan’ın uçak talebi var. Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan’a sağlıyor olacağız.”

“Muğla’da 16 orman yangını meydana geldi. 6 uçak, 39 helikopter görev yaptı”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Muğla’da şu ana kadar 10 bin 400’e yakın sorti yapıldı, 180 bin ton su atıldı. Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangımız yok 10 jandarma helikopteri çok kısa bir süre içinde bambi takarak su atmaya bizlere katıldı. 6 ilde 22 ilçe, 172 köyde 7 bin 220 çiftçinin hasar tespiti yapıldı. Muğla’da 16 orman yangını meydana geldi. 6 uçak, 39 helikopter, 630 arazöz, 128 iş makinesi ve 3 bin 600 personel görev yaptı.”

“Yanan yerler yeniden ağaçlandırılacak”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yanan yerlerin başka maksatla kullanılması söz konusu dolmadığını, buraların yeniden ağaçlandırılacağını bildirdi.

Bakan Pakdemirli “2 işçi soğutma çalışmaları sırasında uçurumdan yuvarlandı. Helikopterle hastaneye kaldırıldılar. Hayati tehlikeleri yok” dedi.

AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir