Ölüm ve ağır hastalığı önlüyor

MERT İNAN İstanbul – Birçok ülkede, Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 adlı alt varyantlarının vaka sayısının artmasında önemli etken olduğu belirtilirken Türkiye’de BioNTech aşısı yaptırmış ve üzerinden 6 ay geçmiş kişilere geçen pazar gününden itibaren hatırlatma dozu tanımlandı. Hatırlatma dozu için BioNTech, SinoVAC veya Turkovac’tan birinin tercih edilebileceği, aşı uygulaması için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), e-Nabız hesabı veya Alo 182 üzerinden randevu alınabileceği duyuruldu. Pfizer/BioNTech ve Moderna gibi aşı üreticileri Omicron varyantına özel bir aşı geliştirmek için çalıştıklarını belirtirken en çok merak edilen konulardan biri mevcut aşıların yeni alt varyantlara karşı etkin olup olmadığı oldu. Milliyet uzmanlara sordu.

‘Koruyor’

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, hatırlatma dozlarının antikor düzeyinin yüksek tutulması için açıldığını belirterek Milliyet’e şunları söyledi: “Mevcut aşılar, vücudumuzda antikor seviyesinin artışına göre özellikle ağır hastalık ve ölümden korurken, varyantlara karşı da koruyuculuk gösteriyorlar. Aşıların, yeni varyantlara karşı etkisi bir miktar zayıf olsa da özellikle ölüm ve ağır hastalık tablosunun önüne geçilmesini sağlıyor. Öylesine bir artış var ki virüsün yayılımının önünü kesmek için antikor seviyesinin mutlaka arttırılması bunun için de aşı olunması gerekiyor. Varyant etkili aşı gelince sonbaharda bir kez daha aşılanabiliriz. Böylelikle antikor seviyemizi daha da arttırmış oluruz. Şu an için aşı hakkı olan herkes ister mRNA ister inaktif mutlaka Kovid-19 aşılarını olmalı. Ağır hastalık ve ölüm riskine karşı antikor düzeyinin yükseltilmesi önemli. Omicron ve alt varyantları bu kadar hafif hastalık seyriyle ilerliyorsa bu aşılar sayesindedir.”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da kimlerin aşı olması gerektiğine ilişkin “Üç doz BioNTech aşılılardan 50 yaş üstü olanlara ve 50 yaşından küçük olup ek hastalığı olanlara 4. dozu öneriyoruz. İki SinoVAC, 3 BioNTech veya 4 BioNTech aşılılara, bağışıklık normalse ek doz önermiyoruz. Tam aşılıyken Omicron olanlara başka aşı önermiyoruz” bilgisini verdi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu da Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Aşılar ölüm ve ağır hastalıktan korur. Yaşlılar, ciddi kronik hastalığı olanlar, kanser hastaları, bağışıklığı düşük veya bağışıklık baskılayıcı ilaç kullananlar, son aşının üzerinden 6 ay geçtiyse mutlaka 4. doz aşılarını olmalı. Bu grubun dışındakiler de yeni mRNA aşısı çıkmasa bile sonbahar, kış dönemini rahat geçirebilmeleri için en geç ekim başına kadar aşılarını yaptırmalı. Kovid yaygın olmakla birlikte çok hafif seyrediyor. Akciğer tutulumu nadir. Ancak ekim ayına kadar bekleyecek vatandaşların kapalı alanlarda maske kullanmaları, mesafe ve hijyene dikkat etmeleri gerekiyor. Hacdan gelenler olacak. Virüs İstanbul’da yaygındı şimdi Anadolu’ya yayılacak” dedi.

Risk grubuna çağrı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Doç. Dr. Duran Tok,  65 yaş üzeri ve risk grubu olarak tanımlanan kronik hastaların hiç gecikmeden 4. doz aşılarını olması gerektiğini belirterek, “Aşılar yeni varyantlara tamamen etkisiz diye bir durum söz konusu değil. İnaktif aşıyı tercih edecek vatandaşlarımız ise bu aşıların mRNA aşısına göre iki ay daha kısa koruyuculuk sağladığını bilsinler”  dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir