‘İzolasyon süresi artırılsın’

HANDE ATILGAN Ankara – Türkiye’de koronavirüsün Omicron ve alt varyanlarının de etkisiyle Kovid-19 vaka sayısındaki artış sürüyor. Yeni varyantlarla enfekte olan 1 kişinin 18 kişiye virüsü bulaştırdığını, canlı koronavirüsün insan vücudunda 14 güne kadar kaldığını belirleyen uzmanlar, karantina süresinin uzatılmasını önerdi.

Sağlıkçılar incelendi

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin yayımladığı araştırmada, yüzde 90’ı koronavirüsün Omicron varyantıyla enfekte olan 12 sağlık çalışanı incelendi. Semptom gösteren ve bunları atlatan tüm hastalarda virüsün 5, 7, 10 ve 14’üncü günlerdeki evreleri gözlemlendi ve pozitiflik oranının giderek düştüğü tespit edildi. Semptomunun geçtiğini belirten kişilerde dahi virüs taşıyıcılığının sürdüğününü belirleyen araştırmacılar, risk grubundaki kişilerle temasta olan sağlık çalışanlarında izolasyon süresinin 10 güne uzatılmasını önerdi.

Omicron’un ilk dönemindeki rahatlama ile girilen normalleşme sürecinde Türkiye’de karantina süresi 7 güne kadar çekilmişti. Mevcut uygulamada karantinanın 5’inci günü testi bir kez negatif çıkan herkes karantinasını sonlandırabiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir