İngiltere’de kamyon şoförü eksikliği nedeniyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kaldı

Brexit sonrası bir çok Avrupa vatandaşının İngiltere‘yi terk etmesi üzerine nakliye sektörü çok ciddi sıkıntılar yaşarken petrol devi BP, İngiltere’de kamyon şoförü eksikliği nedeniyle benzin ve dizel teslimatlarını sürdüremeyeceğini açıkladı ve 100’e yakın benzin istasyonunu kapatmayı planladığını duyurdu. Açıklama ülkede şok etkisi yaratırken petrol fiyatları şimdiden sekiz yılın en yüksek seviyesine geldi.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, halkı ‘normal şekilde devam edin’ diyerek yatıştırmaya çalışsa da İngiltere sokaklarında pompalarda panik zilleri bugün çalmaya başladı bile. Tonbridge, Kent, Ely, Cambridgeshire, Bright ve Leeds’de yola dökülen araba kuyrukları görüldü. Oluşan kuyruklar İngiltere’de 1978’de gerçekleşen enerji fiyatlarının, gıda fiyatlarının hızla yükseldiği ‘hoşnutsuzluk kışı’nı anımsattı.

MARKET RAFLARI BOŞ KALDI: GIDA KITLIĞI ENDİŞESİ

Kamyon şoförü bulunamayan ülkede tedarik zincirinde yaşananlar yalnızca akaryakıt piyasasını değil aynı zamanda süpermarketleri de olumsuz etkiliyor. Bazı marketlerde gıda stokları tükenirken, marketlerde et ve taze gıda ürünlerinin rafları uzun süredir boş kalıyor.

“EN KÖTÜSÜNE HAZIRLANMAK ZORUNDAYIZ”

Ülkede benzin ve gıda zinciri dışında yaşanan bir diğer kriz ise doğal gaz fiyatları. Yaşanan kriz nedeniyle çok sayıda enerji firması iflas etti. Hükümet, enerji firmalarının yükselen gaz fiyatlarının baskısı altında kaldığını belirterek “En kötüsüne hazırlanmak zorundayız” dedi. İflas eden enerji firmaları sadece iki hafta içinde yaklaşık 1,5 milyon müşteriyi etkiledi. Bunların arasında Çarşamba günü ticareti durduran Avro Energy ve Green de var.

90 BİNDEN FAZLA ŞOFÖR GEREKİYOR

Ülkedeki sorunun çözülmesi için sorunun temelinde 90 binden fazla tır ve kamyon sürücüsüne ihtiyaç var. Öte yandan son bir yılda ağır vasıta şoförlerinin maaşları yüzde 30 artışla yıllık 40 bin sterline çıktı.

İngiltere'de kamyon şoförü eksikliği nedeniyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kaldıHaberler.com – Ekonomi Haberleri Mesut Şahin Mesut Şahin [email protected] Haberler.com – Ekonomi Haberleri İngiliz turistler 4 aylık 'kırmızı liste' engelinden sonra yeniden Antalya'da

İngiliz turistler 4 aylık ‘kırmızı liste’ engelinden sonra yeniden Antalya’da

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir