‘Hastayla hekim nasıl hasım gibi gösterilebilir?’

ANKARA Milliyet – Bakan Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Hekimler adına hareket ettiğini ileri süren bir yapı, bugün yayınladığı bildiride, hekimlere ruhsatlı silah verilmesini talep etti. Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile hekimleri arasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla hekim nasıl hasım gibi gösterilebilir? Bu vesileyle halkımıza hatırlatmak isterim: Dr. Ekrem Karakaya cinayeti yürekleri yaktı. Şiddet eğiliminin nelere yol açabileceği görüldü. Sağlıkta şiddetin nedenlerinde bilinçsiz beklenti, ortamın stresi ağırlıkta. Hekime güveni esas alın. Hekim elinden gelenin en iyisini yapar.”

‘Gereği yapılmazsa devreye gireriz’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın bir hasta yakını tarafından öldürülmesiyle yeniden gündeme gelen sağlıkta şiddetle ilgili açıklamalarda bulundu. Habertürk’ten Fatih Altaylı’ya konuşan Koca, tüm hastanelerin girişlerine X-ray cihazlarının konulması için 4 ay önce talimat verdiğini belirterek “Ancak devlette süreçler var. İhaleye çıkılacak. Sayı çok olduğu için bir anda bulunması, alınması mümkün değil. En kısa zamanda konulacak ama bugün söyleyelim, yarın tamamlansın olamıyor ne yazık ki” dedi. Konya Kayalar Camii imamı Ahmet Gür’ün hutbede hekimleri hedef göstermesiyle ilgili de Koca şunları söyledi:

“Olayı duyar duymaz hemen Diyanet İşleri Başkanı’nı aradım. Hac’da, Arafat’ta idi. Buna rağmen aradım. Hemen bir müfettiş görevlendireceğini ve Konya’ya yollayacağını söyledi. Ardından Konya Valisi’ne aradım. O da içeriden bir soruşturma açtırdığını söyledi. Bence soruşturma yürürken hemen açığa alınması gerekir.” Koca, “Savcılığa Bakanlık olarak suç duyurusunda bulunma konusunu gidişata göre değerlendireceğim. Yani gereğinin yapıldığı konusunda şüphe duyarsak biz devreye gireriz” dedi. -HABER MERKEZİ

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir