Fenerbahçe’yi bekleyen ‘Putin’ tehlikesi! İşte UEFA’nın izleyeceği yol

Fenerbahçe ile Dinamo Kiev arasında oynanan Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu rövanş karşılaşmasında Fenerbahçe taraftarının rakip oyuncuların tahrikine kapılarak yaptığı “Vladimir Putin” tezahüratı, kulübün başını ağrıtacak.

KADIKÖY’DE TEZAHÜRAT
53. dakikada 10 kişi kalan temsilcimiz, 4 dakika sonra kalesinde golü gördü. Dinamo Kiev’in Ukraynalı futbolcusu Buyalsky, attığı golden sonra kale arkasındaki tribünler önünde kışkırtıcı şekilde sevinince Fenerbahçe taraftarları tepki gösterdi. Sarı lacivertliler taraftarlar Kiev oyuncusunun bu hareketinden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in adını bağırdı.

Rusya’nın işgali altında olan Ukrayna’nın en büyük iki takımından biri olan Dinamo Kiev’e tepki göstermek isteyen Fenerbahçe taraftarlarının ‘Vladimir Putin’ tezahüratı tepki çekti.

FENERBAHÇE’DEN AÇIKLAMA
Sarı-lacivertli kulüpten konuyla ilgili açıklama gelirken şu ifadeler kullanıldı: Sebebi her ne olursa olsun tribünlerimizin bir bölümünden yükselen reaksiyonu Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kesinlikle kabul etmiyoruz. Kulübümüzün duruşunu ve değerlerini asla temsil etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza mal edilmesi ve kulübümüze sorumluluk atfedilmesi de adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir

UEFA SORUŞTURMA AÇTI
UEFA maçın hemen ertesi günü, muhtemelen UEFA temsilcisinin raporu ve gelen tepkiler doğrultusunda Disiplin Talimatı’nın 32. Maddesi’nin 4. Bendi’ne göre soruşturma başlatıldığını duyurdu.

UEFA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklama şu şekilde; “UEFA Disiplin Yönetmeliği 31. madde uyarında, UEFA Etik ve Disiplin Kurulu, 2022/2023 UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda, 27 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’da oynanan Fenerbahçe – Dinamo Kiev maçındaki Fenerbahçe taraftarlarının “uygunsuz davranışları” nedeniyle disiplin soruşturması yürütülecektir.”

RUSYA ADETA FUTBOLDAN SİLİNDİ
Peki bu soruşturma sonucunda Fenerbahçe’ye ceza gelir mi? Öncelikle bu soruşturmanın konunun hassasiyeti nedeniyle alışılmışın çok dışında bir konu. Çünkü UEFA ve FIFA, Putin’in emri ile Ukrayna’ya işgalin başlaması sonrasında tüm Rus takımlarını turnuvalardan ihraç ederek bu ülkeyi futboldan adeta sildi.

BELARUS TAKIMLARINA YAPTIRIM
Bunun ardından Putin’i açıkça destekleyen ve Rus ordusuna her türlü lojistik desteği veren Belarus’un takımlarına da yaptırım uygulandı. Bu takımlar ihraç edilmedi ama Belarus dışında seyircisiz oynamaya mecbur bırakıldı.

BATE BORİSOV KENDİSİ STADINDA OYNAYAMADI
Nitekim Konyaspor da Belarus ekibi Bate Borisov ile ilk maçını rakip ve UEFA ile anlaşarak seyircisiz olarak Konya’da oynadı. Hatta Köln kulübü Belarus kulüplerinin de her türlü organizasyondan ihraç edilmesi için UEFA Başkanı Ceferin’e mektup yazdı. Birçok Avrupa ülkesi de Köln’e bu konuda destek verdi.

Putin’e destek UEFA’NIN KIRMIZI ÇİZGİSİ
Yani Putin’e destek vermek veya destekleyici görüş belirtmek de UEFA tarafından yaptırıma maruz kalmakta. İşte tam bu noktada Fenerbahçe taraftarının bir bölümünün tüm dünyada “Persona non grata” yani istenmeyen adam ilan edilen Vladimir Putin lehine tezahürat yapmaları ciddi bir ihlal anlamı taşıyor. (Olayın etik ve ahlaki kısmını ise zaten tartışmaya bile gerek yok. Tek cümleyle aşırı derecede kötü bir davranış)

Disiplin müfettişleri olayı inceleyecek
Peki soruşturma nasıl ilerleyecek? İlk aşamada UEFA’nın soruşturma için atadığı müfettiş, başta her iki kulübün yetkilileri olmak üzere olayın taraflarının, hakemlerin ifadelerine başvuracak. Bunun yanında maçın ham canlı yayın kayıtlarını inceleyerek durum tespiti yapmaya yapılacak. Müfettiş daha sonra raporunu UEFA Etik ve Disiplin Komitesi’ne yollayarak soruşturmayı tamamlayacak.

FENERBAHÇE İÇİN İKİ KRİTİK MADDE
Komitenin raporu inceleyerek ya cezaya gerek olmadığına karar vermesi veya UEFA Disiplin Talimatı’nın bu olayla ilişkilendirilebilecek iki maddesinden birine göre ceza vermesi olası görünüyor. Bunlarda biri daha muhtemel görünen 16. Maddenin 2/e bendi. Buna göre kötü hareketler, sözler, yabancı madde fırlatılması, değişik kışkırtıcı mesajlar, siyasi, ideolojik veya saldırgan içerik ve mesajlar cezaya neden oluyor. Talimatın 14. Maddesinde ise ırkçı ve ayrımcı hareketler başlığının altında “insanlık onurunu kırıcı” şeklinde bir cümle de yer almakta.

PARA CEZASI VE TRİBÜN KAPATMA
İşte bütün bunları değerlendirecek olan UEFA Etik ve Disiplin Komitesi, kararını verdikten sonra cezanın ne olacağını açıklayacak. Daha önce bu tip durumlarda para cezası uygulayan UEFA, Ukrayna-Rusya probleminin yarattığı ekstra baskı ile yüklü bir para cezası ya da kısmi tribün kapama artı para cezası şeklinde de bir karar alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir