Diyarbakır’da ay ışığında çalışan işçilerinin günlüğü 500 TL

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden yola çıkan saman işçileri, Diyarbakır’da saman yükleme işi yaparak ailelerinin geçimine katkı sağlıyor.

Yaz aylarındaki sıcak havadan etkilenmemek isteyen çalışanlar, gece zifiri karanlıkta ay ışığında çalıyor.

Gece çalışmak daha kolay

500 lira kazanıyorlar

Zor koşullarda günlük ortalama 500 lira kazanan çalışanlar, saman işçiliğinde ağır saman yükü kaldırmanın yanı sıra samanlardan çıkan tozlarla da ayrı bir şekilde mücadele ettiğini belirtti.

Ekipte 6 kişi bulunmak zorunda

Ekip işi olan saman işçiliğinde çalışanlar, ekipte en az 6 işçi bulundurulması şartı gerektiğini aksi takdirde samanları kamyona yüklememenin imkansız hale geldiğini ifade etti.

Torbalara doldurulan samanların kamyona yüklenmesi aşamasında, 3 kişi kamyon üzerinde getirilen torbaları düzeltirken 2 kişi kapı üzerinde getirilen torbaları yukarıya, kamyonun en üst bölgesine atmakla ile görevli iken son bir işçi ise yerdeki saman torbalarını kapı üzerine taşıyarak kapı üzerinde çalışan işçilerin işini kolaylaştırdığı belirtildi.

“Samanlardan çıkan tozlar adeta kör ediyor”

Saman işçisi Emrah Dağ’ın yaptığı açıklamada, “Saman işçiliği için şanlıurfa’dan Diyarbakır’a geliyoruz. Gündüz sıcak olduğu için daha çok gece saatlerinde çalışıyoruz.

Geçimimizi samancılık işi ile kazanıyoruz. 300, 400, 500 TL’ye kadar kazanabiliyoruz. Daha ağır olması için torbaları yere vuruyoruz. Samanlardan çıkan tozlar adeta kör ediyor.

Hem de torbaların ağır olmasından dolayı bel ağrısı yaşıyoruz. Sonuçta kilo başı para ile para kazanıyoruz. Torbalar ne kadar ağır olursa bizim için o kadar iyi.” dedi.


“Nefesimiz daralıyor”

Saman işçisi Erkan Akarsu ise, “Yaz aylarının bunaltıcı sıcak havalarından dolayı daha çok gece saatlerinde çalışıyoruz. Sıcak havada bu iş çok zor oluyor ve çok terliyoruz.

Nefesimiz daralıyor. Saman torbaları genellikle 30-40 kilo aralığında geliyor. Aile geçimimizi samancılıkla sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.


“Türkiye’nin her yerine saman taşıyoruz”

İHA’nın haberine göre: kamyon şoförü Aydın Dağ da, “Samancılık işi çok zor bir meslektir genellikle yaz aylarında olur. Zor bir iş olması sebebiyle bu işi gece yapıyoruz. Gündüz işçilerimiz çok zorlanıyor.

Gece serin olduğu için o yüzden daha çok gece çalışıyoruz. Saman işçiliğinde daha çok toz olduğu için gece çalışılması kolaylık sağlamış oluyor. İşçilerimiz günde ortalama 400 – 500 TL kazanabiliyor.

Türkiye’nin her yerine saman taşıyoruz. Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Kars, Sarıkamış, Ardahan, Erzurum, Iğdır, Elazığ, Bitlis, Van, Muş, Bingöl, Tunceli, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Osmaniye gibi illere saman taşıyoruz.” şeklinde konuştu.

,


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir