Cinsiyet eşitliği Kırmızı Işık’ta

 

Kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlayan ve bugüne kadar 371 bin kez indirilen “Kırmızı Işık” uygulamasına, uzman görüşü alınarak hazırlanan “toplumsal cinsiyet eşitliği” temalı eğitim videoları ve Şiddet Farkındalık Testi eklendi. Her biri 1-3 dakika süren eğitim videolarında, kadınlara, “Neden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Nedir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Biyolojik Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet”, “Basmakalıp Yargılar” ve “Ben Ne Yapabilirim?” gibi konularda bilgi veriliyor. Şiddet Farkındalık Testi kapsamında ise “Psikolojik Şiddet”, “Fiziksel Şiddet”, “Dijital Şiddet”, “Ekonomik Şiddet” ve “Şiddet Algısı” konularında kadınların bilinçlendirilmesi hedefleniyor. “Kırmızı Işık” kullanıcıları, yeni eklenen eğitim videoları ve farkındalık testinden ücretsiz yararlanabiliyor.

Teknolojinin gücü

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel , kadına yönelik şiddetin tüm dünyada önemli bir sorun olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Dünya Bankası, kadına yönelik şiddeti, her üç kadından birini hayatları boyunca etkileyen küresel bir salgın olarak nitelendiriyor. Ağır bir insan hakkı ihlali ve ciddi bir toplumsal sorun olan kadına yönelik şiddetle teknolojinin gücünü kullanarak daha etkin mücadele edilebileceğine inanıyoruz. Bu inançla geliştirdiğimiz ‘Kırmızı Işık’ uygulamasıyla, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyoruz. Bugüne kadar 371 bin indirmeye ulaşan uygulamamızın aylık ortalama bin kullanıcısı bulunuyor. ‘Kırmızı Işık’ uygulamamızı kullanıcı görüş ve geribildirimleri doğrultusunda sürekli geliştiriyoruz. Yapılan araştırmalarda, kadınların şiddet türleri hakkında farkındalıklarının düşük olduğunu ve bu yönde bir bilgilendirme ihtiyacı bulunduğunu gördük. Uygulamamıza entegre ettiğimiz eğitim videoları ve Şiddet Farkındalık Testi ile bu ihtiyaca yanıt vermeyi hedefliyoruz. Eğitimleri ve testi tamamlayan kadınlar, fiziksel, psikolojik, ekonomik, dijital şiddet türlerinden hangisine maruz kaldığını görebiliyor ve sonucunda nereye başvurması gerektiğini öğrenip harekete geçebiliyor.”

Acil numaralar tek tuşla aranabiliyor

“Kırmızı Işık” uygulamasıyla mağdura yönelik ilk yardımın daha hızlı ve kolay ulaştırılması, bu sayede önleyici bir etki yaratılması hedefleniyor. Uygulamaya acil durumlarda ulaşılması istenen üç kişi tek tuşla kaydedilebiliyor. Şiddete maruz kalan kadınlar, tek tuşla yakınlarına telefonla erişebiliyor ve tehlikede bulunduğunu bildiren ve nerede olduğu bilgisini içeren acil SMS gönderebiliyor. Alo 183, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma ve Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. En yakın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin adresleri ve telefonları harita üzerinden bulunabiliyor. Kadınlar, şiddete maruz kalındığında neler yapılabileceği ile ilgili bilgilere de erişebiliyor. Android kullanıcıları acil SMS ve acil arama fonksiyonlarını telefonlarının anasayfalarına pinleyebiliyor. Böylece ihtiyaç duyduklarında tek tuşla bu fonksiyonlara erişebiliyorlar. Uygulamayı görme engelli kadınlar da kullanabiliyor. Kırmızı Işık’ın tüm fonksiyonlarına iOS kullanıcıları için Voice Over, Android kullanıcıları için Talk Back erişilebilirlik seçeneği eklendi. Bu eklenti sayesinde, dokunmayla seçilen öge okunarak sesli geribildirim sağlanabiliyor. “Kırmızı Işık” uygulaması Apple Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor.

ANTALYALI KADIN ÜRETİCİLERİN MEYVELERİ RAFLARDA

Tarımsal alanda kadınların güçlenmesine ve kadın girişimciliğinin artmasına katkı sağlayan yatırımlarını sürdüren Migros, Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliği ile Antalyalı kadın üreticilerin yetiştirdiği meyveleri hasat tazeliğinde tüketicilerle buluşturuyor.

Bin 800’ü aşkın üreticinin bağlı olduğu Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla son iki yılda toplam bin ton erik, kayısı, armut ve nektarin alımı yapan Migros, bu yıl bu meyvelerin yanına nar ve ayvayı da ekleyerek bin 500 ton ürünü Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıracak.

Migros Ticaret A.Ş. Meyve Sebze Pazarlama Direktörü Yener Arslan, “Migros olarak, kadınların iş dünyasında desteklenmesi ve bölgesel kalkınmanın sağlanması için kadın kooperatiflerinin desteklenmesini önemsiyor, kadın kooperatiflerine öncelik veriyoruz. Bu kapsamda, meyve ve sebze üretimi yapan kadın kooperatiflerinin ürettikleri standartlara uygun ürünleri satın alıyoruz. Kadın kooperatifleri iş birlikleri ile hem sürdürülebilir tarımı destekliyor hem de bin bir emekle üretim yapan kadınların kendi başarı hikayelerini yazmalarına vesile oluyoruz. Uzun süredir iş birliği içerisinde olduğumuz Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla Antalyalı kadın tarım emekçilerinin ürettiği yaz aylarının en sevilen meyvelerinden erik, kayısı, armut ve nektarini Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarımızda en taze şekilde müşterilerimize sunuyoruz. Son iki yılda erik, kayısı, armut ve nektarinle başladığımız meyve alımını bu yıl ayva ve nar ile genişleteceğiz. Böylelikle bin 500 ton alım yapmış olacağız. Yerel üreticilerimize destek olurken, müşterilerimizi en taze ve kaliteli meyvelerle buluşturmayı sürdüreceğiz” dedi.

HAZIRLAYAN: PINAR AKTAŞ [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir