Ankara’dan Bağdat’a saldırı tepkisi

Irak’ta, Musul’un kuzeydoğudaki El-Hadba semtindeki Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu binasının yakınlarına, önceki gece iki roket düştü. Olayda can kaybı yaşanmazken, çevredeki bina ve araçlarda hasar meydana geldiği, birçok ailenin evini terk etmek zorunda kaldığı ifade edildi. Musul Başkonsolosluğu da, konsolosluk çalışanlarının saldırıda zarar görmediğini belirtti.

Olayla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyor ve sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik ve konsüler temsilcilikleri koruma sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” denildi. Saldırının zamanlamasının da vahim ve düşündürücü olduğu aktarılan açıklama, şöyle devam etti:

“Ülkemizin haksız şekilde itham edilerek hedef gösterildiği bir dönemde, Irak makamlarının çağrısı üzerine düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında bu saldırının gerçekleşmiş olması da vahim ve düşündürücüdür. Bu vesileyle Irak makamlarına, terörle mücadeleye odaklanmaları ve toprakları üzerinden komşu ülkelere ve diplomatik temsilciliklere tehdit oluşturan terör mevcudiyetlerine son vermeleri çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, katıldığı televizyon programında saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmede, bunun, bugüne kadar yapılan provokasyonların bir parçası olduğunu dile getirdi.

Hesap sorulmalı 

Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamada ise, söz konusu “Alçakça saldırıyla ilgili Irak makamlarının derhâl sorumlulardan hesap sormasını bekliyoruz” denildi. Açıklamada, “Musul Başkonsolosluğumuza yönelik saldırı ile kimin sivillere ve sivil hedeflere saldırdığı bir kez daha görülmüştür. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden de er ya da geç diğer teröristler gibi hesap sorulacaktır. Iraklı kardeşlerimiz ile terörle mücadele ve sınır güvenliği için iş birliğine hazırız. Teröristlerin tuzaklarını başlarına yıkacak, bölgeyi kana boğma hayalleriyle birlikte onları kazdıkları hendeklere gömeceğiz” ifadesi kullanıldı.

‘Bedelini mutlaka öderler’

AK Parti’li Çelik de Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi hedef alan terör odakları, bunun bedelini mutlaka öderler” dedi. Irak makamlarının, bu saldırganları bir an evvel yakalaması ve hukuk önüne çıkarması gerektiğini kaydeden Çelik, “Planlı provokasyonlar neticesinde Türkiye’nin hedef gösterilmesi, sadece terör odaklarının işine yarar. Kardeş Irak’la beraber bu terör odaklarına karşı mücadeleyi artırmalıyız. Türkiye’nin gücünü test etmeye kalkan terör odakları kararlı ve kesin bir cevapla karşılaşacaklardır” ifadesini kullandı.

CHP: Şiddetle kınıyoruz

CHP’den yapılan yazılı açıklamada da, “Konsolosluk çalışanlarımızın saldırıdan zarar görmemiş olmaları tesellimizdir. Ancak temsilciliğimize böyle bir saldırıda bulunulmasını asla kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz” denildi, Irak’tan faillerin bulunması ve güvenliğin sağlanması sorumluluğunu yerine getirmesi istendi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir