ABDden Türk SİHAları için flaş açıklama! Derhal durdurulsun

Paylaş

Türkiye ile Suriye’de karşı karşıya gelen, Doğu Akdeniz krizinde Yunanistan’ın yanında saf tutan ABD, Ankara’nın bölgesel adımlarına karşılık veremeyince taktik değiştirdi.

Paylaş

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi nedeniyle yaptırım uygulayan ve Türkiye’yi F-35 programından çıkaran ABD’de, 27 Kongre üyesi çok ses getirecek bir mektup yazdı.

Paylaş

Dışişleri Antony Blinken’a gönderilen mektupta hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi siyasetçilerin imzası var. İki sayfalık mektubun özellikle ilk cümlesi dikkat çekici.

Metin, “Bizler ABD’nin çıkarlarını, müttefiklerini ve partnerlerini tehdit eden, yeryüzünün birçok bölgesinde istikrarsızlığa yol açan Türkiye’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) programı konusundaki endişelerimizi ifade etmek için yazıyoruz” cümlesiyle başlıyor:

Paylaş

“Sonuç olarak uzun süreli müttefikimiz Türkiye, ABD savunma sanayiinden aralarında ortak üretilen silah sistemleri, ileri düzeyde silah satışı ve teknoloji transferinin de içinde bulunduğu alımları uygun şartlarda gerçekleştirdi.”

Paylaş

Onlarca yıllık yakın işbirliğine rağmen Rusya S-400 füze hava savunma sistemlerininin tedarik edilmesiyle Türkiye’nin bu işbirliğini ihlal ettiği savunulan mektupta, Ankara’yı hedef alan CAATSA yaptırımları hatırlatıldı.

Paylaş

Gelen haberlerin Türkiye’nin Rusya’dan ikinci bir S-400 almak için kararlı olduğunu gösterdiğini kaydeden mektup, Ankara’nın aynı zamanda NATO üyelerine karşı adımlar atmayı sürdürdüğünü de iddia etti.

Paylaş

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına rağmen söz konusu hamleleri yaptığını belirten mektup, benzer davranışların çabucak çoğalan insansız hava araçlarını da kapsadığını ileri sürdü.

Paylaş

27 temsilcinin imzası bulunan metinde, Türkiye’nin geçen yıl 27 Eylül’de başlayan Dağlık Karabağ’daki Azerbaycan-Ermenistan savaşında Azerbaycan’a SİHA sevk etmesi de yer aldı

Paylaş

Suriye’de ABD’nin partneri YPG/PKK’lılara karşı da SİHA’ların kullanıldığını vurgulayan mektup, Libya’daki iç savaşta da Türk SİHA’larının rol aldığını belirtti.

Paylaş

Polonya ve Pakistan ile SİHA’ların satışı için anlaşıldığını kaydeden mektup, Rusya ve Pakistan ile ise ortak SİHA ve dronesavar savunma sistemi üretimi için görüşmeler yapıldığını savundu:

Paylaş

“Türkiye’nin ürettiği SİHA’lar Kafkasya, Güney Asya, Doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki istikrarsızlıkları daha da ileri taşıma potansiyeli görmezden gelinemeyecek kadar büyük.”

Paylaş

Wall Street Journal’ın Türkiye’nin programıyla ilgili yakın tarihli bir raporunda, emekli ABD Ordusu Korgenerali Mike Nagata, SİHA’ların ‘Türkiye ile ABD ve NATO arasındaki ilişkinin geleceğine ilişkin çok daha büyük bir zorluğun parçası’ olduğunu söyledi.”

Paylaş

Mektupta, Bayraktar TB2 SİHA’ların Dağlık Karabağ’dan gelen kanıtlarla Amerikan teknolojisi ve parçaları kullandığının kanıtlandığı ileri sürüldü. ABD’li siyasetçiler, Türkiye’ye teknoloji transferinin CAATSA yaptırımlarına aykırı olduğunu savundu.

Paylaş

Dışişleri Bakanı Blinken’dan Türkiye’nin insansız hava araçlarına ilişkin ayrıntılı bir bilgilendirme toplantısı isteyen 27 Kongre üyesi, ABD’nin SİHA’larda kullanılan parçaların ihracatını derhal askıya almasını talep etti.

Paylaş

Mektupta imzası bulunan Demokrat David Cicilline ve Cumhuriyetçi Gus Bilirakis, Temmuz ayında da yine benzer bir mektup kaleme alıp Türkiye’ye drone teknolojisi ihracatının durdurulmasını istemişti.

Paylaş

Metni imzalayan diğer isimler şöyle: Colin Allred, Don Bacon, Judy Chu, Ted Deutch, Brian Fitzpatrick, Chuck Fleischmann, Al Green, Raja Krishnamoorthi, Barbara Lee, Zoe Lofgren, Carolyn Maloney, Brian Mast, James McGovern, Grace Meng, Frank Pallone, Chris Papas, John Sarbanes, Adam Schiff, Brad Schneider, Brad Sherman, Jackie Speier, Dina Titus, Norma Torres, David Valadao ve Michael Waltz.

Paylaş

Mektubu gönderen Kongre üyeleri arasında Türkiye karşısında Ermenistan ve Yunanistan’a açık şekilde destek veren isimler dikkat çekiyor. The Armenian Weekly, gelişmeyi ’27 Amerikan vekili, Türkiye’nin insansız hava aracı programı için soruşturma istiyor’ başlığıyla verdi.

siha iha insansız hava aracı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir