ABD, Ukrayna tahılının en etkili Karadeniz limanlarından sevk edilebileceğini savundu

ABD, Ukrayna limanlarında kalan ve tüm dünyanın beklediği tahılın sevkiyatı için Türkiye’ye destek verileceğini belirten bir açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ukrayna tahılının güvenli sevkiyatı için imzalanan anlaşmaya her türlü desteği vereceklerini belirterek, tahılın en etkili şekilde Karadeniz limanlarından sevk edilebileceğini vurguladı.

“Odessa’ya füze saldırısı, anlaşmanın altını oydu”

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Price, Ukrayna’nın liman kenti Odessa’ya düzenlenen füze saldırısının, Rusya’nın İstanbul’da yapılan “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Anlaşması”na bağlılığının altını oyduğunu dile getirdi.

“Anlaşmanın uygulanmasını dört gözle bekliyoruz”

Price, anlaşmanın halen geçerli olduğunu ve dört gözle uygulanmasını beklediklerini ifade ederek, “BM’ye, Türk müttefiklerimize her türlü desteği vereceğiz çünkü bu tahılın dünya piyasasına ulaşmasının önemini biliyoruz.” diye konuştu.

“Dünya anlaşmaya uyulmasını izleyecek”

Dünyanın anlaşmanın uygulanmasını izleyeceğini belirten Price, “Bu anlaşmanın sonuçlandırılmasında aracılık eden Başkan Zelenskiy, Ukrayna hükümeti, BM Genel Sekreteri ve Türk müttefiklerimizle yakın koordinasyon içindeyiz.” dedi.

B planı üzerinde çalışılıyor

Ukrayna’nın tahıl ihracatında nisbi bir artış gözleniyor

Price, savaşın başından bu yana Ukrayna’nın tahıl ihracatında nispeten artış olduğunu kaydederek, “Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını açmanın, Ukrayna’nın tahıl ihracatını artırmanın en etkili yolu olduğu açıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Umudumuz, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarının açılması”

Sözcü Price, şöyle konuştu: “Buna B planı demeyeceğim çünkü bunu daha doğru şekilde ortaya koymak gerekir. Ukraynalılar, Rusya’nın saldırısının başından bu yana kendi tahıl ve gıda ürünlerini ihraç etmek için tüm uygun yollara bakıyor. Dolayısıyla gerçek şu ki savaşın başından beri Rusya’nın zalimliğinin küresel bir gıda güvenliği sorununa yol açacağını dikkate alarak Ukraynalı ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Umudumuz, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarının açılması, Ukrayna ve başka ülkelerin gemilerinin rahatça girip çıkması olsa da ihracat seviyesini arıtmak için başka yollara ihtiyaç olacaktır. Dolayısıyla bu rota veya öbürü şeklinde bir durum değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir