ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 seviyesine çıkardı.

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullandı: “Harcamalara ve üretime ilişkin son göstergeler yumuşadı.

Bilanço daraltma Eylül ayında planlandığı gibi hızlandırılacak. Mortgage destekli menkul kıymet azaltımı aylık 35 milyar dolara, Hazine kağıdı azaltımı 60 milyar dolara yükseltilecek.

Ukrayna’da savaş enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratıyor, küresel ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturuyor. Enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor, pandemi ile ilişkili dengesizlikleri, daha yüksek gıda ve enerji fiyatlarını, daha geniş fiyat baskılarını yansıtıyor.

FOMC, politikayı uygun olduğu şekilde ayarlamaya hazır. FOMC, yüzde 2 enflasyon hedefine dönülmesine güçlü şekilde bağlı. FOMC, enflasyon tehditleri konusunda çok endişeli.”

MANŞET ENFLASYON 40 YILIN ZİRVE SEVİYELERİNDE

Manşet tüketici enflasyonu verisi de haziranda yüzde 9,1’e yükselmişti. Vadeli piyasalarda Fed’in yıl sonunda kadar faizleri yaklaşık yüzde 3,5’e yükselteceği, 2023’ün ikinci yarısında ise düşürmeye başlayacağı fiyatlanıyor.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers “yumuşak inişin çok mümkün görünmediğini” söylerken, mevcut Hazine Bakanı Janet Yellen ise istihdam artışında bir yavaşlama olduğunu ancak resesyon emareleri görmediğini kaydetti.

Öte yandan Fed yetkilileri şu ana kadar bir resesyondan kaçınmanın mümkün olduğunu ve yumuşak inişin sağlanabileceğini savundular. Powell da daha önceki açıklamalarında fiyat istikrarını sağlamada başarısız olmanın, ABD ekonomisini resesyona sokmaktan “daha büyük bir hata” olacağını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir